петък, 19 юли 2013 г.

7 правила за раждане без страх


Безпокоите се за предстоящото раждане? Има прости методи, които ще ви помогнат да се справите с притеснението.

Правило 1

Неизвестността плаши. Колкото повече знаете за раждането – кога започва, как протича и с какви усещания е съпроводено – толкова по-уверени ще се чувствате. За щастие, сега специализираната литература и интернет сайтовете са в изобилие.

Най-пълната и достоверна информация ще получите от курсовете за бременни. На занятията ще ви разкажат за психологическите и физиологични особености на бременността, за етапите и биомеханиката на родовата дейност. Ако желаете, можете да гледате видеозаписи на реални раждания, за да добиете представа за процеса.

Правило 2

Най-често страхът от раждането е свързан със страха от болката. Бъдещите майки толкова се боят от нея, че отрано се уговарят с лекарите да бъдат обезболени, забравяйки, че тя е неизбежна част от раждането. Нещо повече – болката е главният ви съюзник в процеса на раждането. Та нали по интензитета на болките става ясно на какъв етап е родовата дейност. Колкото по-силни са контракциите, а паузите между тях – по кратки, толкова по-близо е появата на бебето.

Главната ви задача през цялата бременност е да се настроите, че по време на раждането не бива да се борите с болката, а да я приемете и да преживеете контракциите, за да съхраните силите си за напъните. На курсовете за подготовка ще ви научат на правилно дишане и на методите за релаксация.

Равномерният звук на собственото ви шумно дишане е много ефективен за облекчаване на родилните болки и хармонизиране на родовата дейност. Затова изтощителните викове, както и мълчанието със стиснати зъби, напротив, пречат на концентрацията и отнемат силите на родилката.

Правило 3

Ще се чувствате много по-спокойно, ако изберете родилния дом отрано, а не в последния момент. Посетете няколко, вижте условията, прочетете отзиви в Интернет. Ако желаете – изберете екип за раждането. Поговорете с лекаря си, обсъдете подробностите, изкажете своите желания и задайте всички въпроси, които ви интересуват.

Правило 4

Ако се боите, че раждането ще започне преди термина, подгответе си “спешна чанта”, която да занесете в родилния дом. Повечето родилни домове имат списък с вещите, които трябва да носите в нея – ако вече сте избрали мястото за раждане, значи разполагате със списък.

Решете как ще пътувате – ще викате линейка или такси, или ще разчитате на бъдещия татко. Ако живеете в голям град, обмислете маршрута така, че да не попаднете в задръстване. Бъдете психически готови за нестандартни ситуации, например: да ви изтекат водите или контракциите да започнат, докато сте навън, на обществено място. В това няма нищо страшно, защото до самото раждане ще изминат часове, особено ако ви е за първи път. В общия случай ще успеете да стигнете до дома си или да дочакате, докато някой дойде да ви вземе. Важно е да запазите спокойствие и да не се паникьосате. Погрижете се батерията на телефона ви винаги да е заредена и апаратът да е в изправност.

Правило 5

За бъдещата майка е по-лесно да се справи с вълненията и страха, ако има поддръжката на близките си и преди всичко – на любимия мъж. Споделете му каква помощ очаквате от него по време на раждането: да ви закара в родилния дом, да ви масажира гърба или да присъства на раждането и да пререже пъпната връв на детето си.

Каквато и да е отредената на таткото роля, хубаво е да посещавате курсовете за бременни заедно с него. Тогава и мъжът ви ще е информиран и ще може да се ориентира във всяка ситуация. Ако планирате той да е с вас по време на раждането, присъствието му на курсовете е задължително. Когато избирате къде да родите, поинтересувайте се дали таткото се допуска в родилната зала.

Не забравяйте, че дори любимият човек не може да чете мислите ви. Не се притеснявайте, споделяйте с него страховете си, не се срамувайте да го помолите за поддръжка.

Правило 6

Настройката ви за раждането трябва да бъде изцяло положителна. Общувайте с родили вече приятелки, но не им позволявайте да ви разказват страшни истории за “непоносимата” болка.

Представете си в подробности вашето красиво и здраво бебе – как го милвате, как го целувате, колко мека е кожата му, колко упойващ е ароматът му... Арт-терапията и различните методи на творческа самоизява ще ви дадат само положителни емоции. Много бременни откриват и развиват заложбите си именно в този период – бродерии, декупаж, рисунки върху стъкло – те ще ви отпуснат и ще ви настроят позитивно

Можете да потърсите хармонията в медитация или молитви. Ако страховете ви станат натрапчиви, не се притеснявайте да говорите с психолог.

Правило 7

Раждането е естествен процес. Докато вие се консултирате с лекаря си, правите си изследвания, посещавате курсовете за бременни, следите храненето си и избирате родилен дом, организмът ви сам се подготвя за важния ден.

Съществени изменения в ендокринната, кръвоносната, сърдечносъдовата и костно-мускулната система обезпечават естествения родов процес. Размекват се съединенията между костите на таза, родовите пътища стават по-еластични, сърцето и белият дроб се подготвят за повишеното натоварване и усилената употреба на кислород по време на раждането, ендорфините облекчават болката и помагат на бебето да преживее стреса на раждането.

Но промени протичат и в централната нервна система, особено в главния мозък. Родовият процес се управлява от него. Затова е важно в момента на раждането да отхвърлите излишните мисли, грижи, преживявания и напълно да се доверите на организма си, в който е заложен съвършен родов механизъм.

Източник: bg-mamma.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар