Компаньон за раждане
Дула идва от древногръцката дума δο?λη (doul?), която означава "прислужница" или „жена, която се грижи”. Думата е навлязла в много езици в последните три десетилетия, въпреки че гръцките придружители на раждането наричат себе си „компаньон за раждане” или „родилен работник”.
Всъщност „компаньон за раждането” доста точно описва с какво се занимава дулата.
Дулите в историята
Идеята за дулата съвсем не е нова, напротив. От зората на човечеството майките са раждали с подкрепата на някой близък около тях: майка, свекърва, сестра, леля, приятелка, ‘баба’ (жена, която бабува) и т.н. В някои общества, както древни, така и съвременни, бащата също присъства на раждането на детето си по традиция, за да подкрепя майката. Въпреки това, в исторически план жените винаги са раждали в компанията и с помощта и подкрепата на други жени около тях – най-често опитни, вече раждали жени, които могат да окуражат майката и да й помогнат раждането да премине по-леко.
В днешно време общностите не са толкова тясно свързани, особено в големите градове, хората живеят на големи разстояния от роднините си и в добавка, ражданията се случват предимно в болници – условия, които значат, че родилката може да няма към кого от близките си да се обърне в такъв момент, освен към партньора си.
Затова в последните десетилетия се възражда и все повече се разпространява новата професия – дула. Дулата най-често не е медицински работник и обичайно няма отношение към техническото водене на раждането. Дулата е жена с обучение и опит, която предлага на майката (или на двойката) емоционална и практическа подкрепа преди, по време на и след раждането на бебето. Накратко това, което дулата върши, може да се синтезира в „полагане на майчини грижи за майката” – да помогне на родилката да постигне възможно най-удовлетворяващи и вдъхновяващи бременност, раждане и първи дни като майка. Този тип подкрепа помага и на цялото семейство да се чувства спокойно и му помага да се фокусира и да се наслади на новите преживявания.
Дулата не замества партньора на родилката или някой друг от близките на майката, които я подкрепят по време на бременността и раждането – тя няма за цел да измести таткото или да застане между него и майката по време на раждане; вместо това, тя помага да бъде подкрепата по-пълноценна, така че комфортът и нуждите на майката да са взети под внимание. Дулата може да служи и като допълнителен източник на информация по време на бременност и раждане – тя може да помогне на семействата да съберат информация за деветте месеца очакване и за възможностите за раждане, за да могат след това те да вземат самостоятелно информирано решение.
Дулата не замества в никой момент от бременността или раждането здравните работници, които се грижат за майката и бебето – тя допълва грижите им за майката така, че родилката да се чувства комфортно емоционално и физически, за да протече раждането й по възможно най-оптимално удовлетворяващ я начин. Дулата не осигурява медицински грижи, не мери кръвно, не проверява разкритие и т.н. Тя може обаче да помогне на майката с различни техники за немедикаментозно обезболяване, релаксация, с масажи, с помощ за смяна на позите така, че родилката да се чувства удобно, а също й да я окуражава и да й предлага емоционална подкрепа в хода на раждането.
Въпреки че може да даде информация на родилката и партньора й и да им разнясни допълнително плюсове и минуси за процедури и манипулации, дулата не може и не бива да налага лично мнение или да взема решение вместо родителите или медицинския екип, нито да говори вместо майката в никой момент от раждането: дулата е там, за да й осигури максимален комфорт, но майката, партньора й и здравния екип вземат решенията, засягащи здравето и благоденствието на майката и бебето.
Дулата може да е и медицински работник, но може да е и с всякаква друга професия – за да бъде сертифицирана и официално призната като дула обаче, тя трябва да е преминала практическо и теоретично обучение към някоя от международните организации (напр. DONA International и Childbirth International), и да поддържа знанията и уменията си актуални и да се придържа към определени етични и професионални кодекси.
Изследванията показват, че присъствието на дула на раждането влияе благотворно: налагат се по-малко медицински интервенции и жените се чувстват по-удовлетворени от изживяването.
Дулата може да е полезна не само за естествено активно раждане – много майки избират да наемат дула за вагинално раждане с епидурална упойка или цезарово сечение. При всички положения каквото и да е раждането, майката има нужда от подкрепа и внимание, насочени само и специално към нея, за да й помогнат да поеме по новия си път по-лесно, комфортно и по удовлетворяващ я начин.
Източник: bg-mamma.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар