Любопитни факти
„Най-благоприятното време за въздействие върху характера на детето е 100 години преди то да се роди.” W.R. Inge
Всеки организъм на планетата е уникално произведение на биологичното изкуство, изваян от милиарди гени, които определят идентичността му.
В генетиката под „наследственост” се разбира свойството на всички живи организми да предават на потомството характерни особености на строежа и индивидуалното развитие.
Бе доказано, че хромозомите са носители на наследствени белези, отнасящи се не само до физическите особености на тялото, но и до умствените.
Както е известно, когато сперматозоидът опложда яйцеклетката, бащините и майчините гени се обединяват и определят наследствените белези на бебето.
Гените са подредени линейно в хромозомите, в строга последователност. Местоположението на всеки ген се нарича локус и се различава при всеки човек. Това позволява на гените в яйцеклетката да се присъединят към съответните гени на сперматозоида.
Всеки един от тези хиляди гени има специална функция. Те са тези, които определят цвета на очите и косата, височината, формата на лицето, скелетната структура, вътрешните органи, мозъка, нервите и мускулите.
От оплодената клетка се развива новият организъм.
Всяка една от чертите, които човек наследява – от кръвната група до формата на петите, съчетава в себе си белезите и на двамата родители.
ДНК наследството е основен фактор при определяне на силата или слабостта на биологичното
функциониране на индивида. Сред предадените черти са доминантните и рецесивните белези. Въпреки че доминиращите черти са тези, които се виждат, детето може да носи в себе си и други, невидими черти, които ще бъдат предадени на бъдещите поколения.
Изследователи-невробиолози са открили, че някои преживявания отключват ДНК за транскрипция и буквално могат да променят генетичния материал, който се предава на бъдещите поколения.
Генетичният материал не е ограничен да определя пола на индивида и физическите му характеристики. Той също оказва влияние и на функционирането на неврологичните процеси.
Добре известно е, че прекомерната употреба на алкохол и някои вещества значително променят генетичния материал. ДНК е основен фактор и за когнитивните способности и черти.
Развитието на индивида протича при взаимодействие между наследствената му програма и условията на средата. Проблемът за същността и обусловеността на човешкото развитие се изследва от философията, социологията, психологията, биологията, генетиката и други науки.
Съвременните схващания са, че чертите се предават чрез:
- ДНК
- Епигенетични източници (преживявания, на които детето е изложено) и
- Идеи (идеи и ценности, на които детето е изложено по време на развитието).
Изследване в областта на епигенетиката показва, че факторите на средата определят част от характеристиките на организма и променените характеристики понякога се предават на следващото поколение.
Епигенетичните източници включват преживявания, на които детето е изложено по време на развитието. Взаимодействието на децата с всеки от родителите е от решаващо значение за развитието им. Тази стимулация, предоставена от семейство, заедно с взаимодействието на околната среда, формират предадените черти. Промените в епигенетичната активност могат да бъдат повлияни от начина на живот, стреса и средата, в която живеем. И учените са убедени, че тези промени се запазват, след което се проявяват в бъдещото поколение.
Влиянието и въздействието на епигенетичните преживявания също така ще зависят от интензивността, честотата и вида на преживяванията, пред които са били изправени децата.
Третият метод на предаване на чертите е чрез идеите, вярванията и ценностите, които се предават чрез езика, символите, образите, с това как да мисли и как да се справя детето със ситуации и стресови фактори.
Източник: bg-mamma.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар