Стресът не само понижава имунния отговор в собствените ни тела, но при бременност може също да се отрази и на имунитета на плода.
Вътрематочната среда играе ключова роля за здравето на детето.
Когато сме стресирани, ние произвеждаме кортизол, който действа срещу имунната ни система. По време на бременност той преминава в тялото на бебето.
Скорошно проучване за влиянието на стреса през бременността показа връзка между нивото на майчиния стрес и високия риск към инфекции, кожни проблеми, както и към поведенчески, дихателни и храносмилателни разстройства при бебето.
Едно от най-големите проучвания относно връзката между пренаталната среда и здравето на бебето след раждане открива, че той може да увеличи риска от различни ранни детски заболявания и здравословни проблеми и да повлияе на здравето на детето за години напред.
Ежедневният стрес включва стреса в работата, дома и отношенията с околните, а емоционалният обхваща чувства като тревожност, нервност и депресия.
Резултатите показват, че децата, чиито майка са имали по-високи нива на стрес във всекидневния си живот, са по-застрашени от широк спектър на заболявания по време на детството – от инфекциозни и респираторни проблеми до психологични и поведенчески проблеми.
Според проучването, емоционалният стрес оказвал по-слабо влияние. Високите му нива са свързани с повишен риск от сериозни инфекции в детството, но изненадващо, изключително високите му нива, изглежда защитавали децата от някои болести - като проблеми с очите, метаболитни нарушения и болести на кръвоносната система.
Учените отдавна подозират, че стресът през бременността може да окаже влияние върху развитието на децата.
Според изследвания, жените, които са очаквали дете по време на големи бедствия – като урагана Катрин или събитията от 9.11., както и бременните, които са претърпели смърт на близък роднина или партньор, са родили деца с повече здравословни проблеми, вариращи от астма до поведенчески разстройства.
Въпреки това, не е ясно дали стресът, свързан с ежедневния живот, може да повлияе на развитието на децата по същия начин, както стресът от голямо бедствие.
За целите на това проучване изследователите са събрали данни за повече от 60000 майки в Дания, които са родили в периода между 1996 и 2003 г. Учените са отчели и други фактори, които биха могли да окажат влияние върху здравето на децата – като майчиното тютюнопушене и здравни усложнения по време на бременност.
Източник: bg-mamma.com
Източник: bg-mamma.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар