четвъртък, 19 септември 2013 г.

Истмикоцервикална недостатъчност - серклаж



Какво представлява истмикоцервикална недостатъчност и защо се прави серклажът? Бременността ви е многоплодна или сте имали поредица от аборти? Това изисква повече внимание към шийката на матката.
Какво представлява истмикоцервикална недостатъчност - серклажът?

С този термин се обозначава механичното затваряне на маточната шийка с помощта на здрав конец или специален пръстен. Ако обстоятелствата налагат подобна намеса се препоръчва тя да се направи от13-а до 18-а седмица от бременността и задължително в болнични условия. Понякога се налага пълна упойка, но по-често е достатъчна локална анестезия. Престоят в болница е 48 часа, защото в този период са възможни контракции вследствие на манипулацията и майката трябва да бъде под наблюдение.
Кога се налага серклаж ?

В четвъртия месец от бременността плодът започва да нараства значително и да упражнява по-силно налягане върху шийката на матката. Именно тогава между 12-ата и 21-вата г. с. може да се наложи серклаж. Най-честата причина, за да се стигне до тази манипулация, е анатомична несъстоятелност на мускулите на шийката на матката в областта на вътрешния й отвор, или т.нар.истмикоцервикална недостатъчност (ИЦН). Подобно състояние се среща при жени вследствие на тежко раждане, когато разкъсванията на маточната шийка не са се възстановили, а може да се получи след един или няколко аборта.
Основната причина за възникване на ИЦН е дефект на мускулната тъкан.

В резултат на това вътрешният отвор на маточната шийка не удържа растящия през бременността плод, шийката се отваря и настъпват спонтанен аборт или преждевременно раждане. Има и други състояния, които предразполагат възникване на ИЦН. Примерно заразни заболявания на половите органи, хормонални нарушения, на чийто фон отслабва тонусът на мускулната тъкан и вътрешният отвор се отпуска под тежестта на бебето. Във всички тези случаи се прави серклаж, за да се подсигури успешното износване на бременността.
Кога се сваля серклажът?

Обикновено това се случва през 37-а г. с., но е възможно и да се изчака по-дълго. Извършва се в болница, без упойка. Често раждането настъпва в следващите 24 часа след свалянето на серклажа, но ако се следва режим на пълен покой и повече лежане, бебето може да се износи и до термин.

При всичи случаи лекарите ще ви препоръчат да останете в болницата след манипулацията за по-голяма сигурност и възможност за постоянно наблюдение.

Източник: сп. Моето дете

Няма коментари:

Публикуване на коментар